Пожега – Број дојених беба на светском нивоу је око 44 одсто, док се у Србији тек свака четврта беба у првих пет месеци живота храни искључиво мајчиним млеком. У Пожеги можемо да се похвалимо да је ситуација боља. Др Драгана Милојевић, директорица Дома здравља каже да према њеном искуству са педијатрије велика већина деце са којима се среће су дојене бебе.
У оквиру Светске недеље промоције дојења још једном подсећа на све добробити од овакве исхране.То је најједноставнији, најздравији и најекономичнији начин за задовољење потреба новорођенчета. Дојење је много више од саме хране, омогућава боље повезивање мајке и бебе, али и јача имуни систем новородјенчета. Мајке често наилазе на проблеме у првим данима после порођаја па је адекватана подршка кључна у одржавању дојења.
“Многе мајке у периоду дојења суочавају се са различитим изазовима, али права подршка може да помогне у превазилажењу тих проблема. Ту је подршка бабице, патронажне сестре и других здравствених радника као и околине. У нашем саветовалишту за бебе ми се трудимо да едукујемо мајке, да им објаснимо на који начин треба да доје своје бебе, а које су ситуације када је баш неопходно укључити адаптирану формулу, односно вештачку дохрану. Стварно се трудимо да то буде искључиво дојење и ретке су ситуације где је потребно увести адаптирану формулу. Што се тиче Пожеге ту јесу охрабрујуће вести. Ја имам позитивно искуство са бебама којима сам ја изабрани лекар, већина, негде око 80 посто су дојене бебе”, истиче др Милојевић.